Alaska e-Post online

College graduates recognized at annual ceremonies 

More than 100 graduates and their families gathered at the Fort Richardson Community Education Complex for the 11th Annual Commencement May 2 at 2 p.m.
Click on Image to Enlarge

PAO staff report

The Community Education Complex on Fort Richardson hosted the 11th Annual Commencement May 2 at 2 p.m.

 More than 100 active duty, family members and civilian employee students accepted diplomas from a variety of schools and universities with families, friends and co-workers in attendance. 

Students from forts Greely and Wainwright and Eielson Air Force Base also received diplomas during the Northern Military Consolidated Graduation Ceremony, Monday at 7 p.m. in the Southern Lights Chapel on Fort Wainwright.

Fort Wainwright

Central Texas College

Associate of General Studies
Thomas Blaszkowiak
Kelvin Dowe
Nelisha Dukes
Donald Hansen
James Heyward
Louise Heyward
Amber Higgins
Antwoine Jones
Chris Matthews
Dawn McCants
Douglas Myers
Carmelita Torres
Adrian Vargas
Jeffrey Wilkes

Associate of Applied Science, Business Management
Geraldy Laventure
Megan Newman

Associate of Applied Science, Early Childhood Education
AnaGerlie Davis

Embry-Riddle Aeronautical University

Associate of Science, Professional Aeronautics
Gunter Lugg
Kester Scott

Associate of Science, Technical Management
William Ramga

Bachelor of Science, Professional Aeronautics
Travis Anderson
Randall Jaynes
Bevan Llewelyn
Katrina Singleton
Ivan Cruz
Bryan Schelle
Kirk Parsons
Gerald Gabel

Wayland Baptist University

Bachelor of Science Occupational Education
Kevin Short
Daren Sotilleo
Marco Torres

 

 

Fort Richardson

State of Alaska General Educational Development certificates
Dana Bushong
Mona-Lisa Evans
Roberta Henley
Christina Luszez
Elizabeth McAleese
Victor Perez
Oliver White
Regina Zilles
Central Texas College

Associate of General Studies
Kristin Adams
Kenneth Ashley
Wallace Babb
Marlo Baguyos
Jennifer Barberree
Paul Bethel
Nathalie Blancho
Curtis Cain
Stephanie Cox
William Cox
Robert Craig
Tracy Dockery
Heather Evans
Lindsay Fetveit
Tonya Flowers
Whitney Gardner
Paul Gerharz
Derrick Green
Nutassa Hall
Wanda Kahl
Eddie Kinsey
Tasia Kouruklys-Cortes
Raymond Martinez
Victor Martinez
Robbin Mayes-Smith
Thomas McKinley
Jerome McKnight
Anthony Mosholder
Dennis Parkhurst
Kristin Pasag
Christina Pena
Travis Price
Gregory Robinson
Oscar Romero
Andrew Ruffin
Jason Sasser
Billy Joe Slagle
Robert B. Smith
Robert W. Smith
Stephen Smith
Stephen Thomas
John Tully
Frederick Washington
Otto Wendt
Bobby Williams
Kenneth Willmore
Mengistu  Wolokolie

Associate of Applied Science

Chandale Keno, Business Management
Jessica Robbins, Criminal Justice
Jason Wyze, Criminal Justice
Melissa Burson, Criminal Justice
Michael Keegan, Criminal Justice
Donna Adams, Early Childhood Professions
Heather Burtis, Early Childhood Professions
Cindy Deschamps, Early Childhood Professions
Robert Briggs, Information Technology
Lowell James, Information Technology

 

University of Alaska Anchorage

Associate of Arts, General Education
Felicya Adams
Kevin Goins
Thaddous Jackson  
Kimberley Jennings
David Lampman     
Chestine Sanders
Orlando Santiago    
Jose Serbia
Michelle Sprosty

Associate of Applied Science
Richard Gabel, Auto/Diesel Technology
Jeremy Wiseman, Radiologic Technology

Bachelor of Arts
Karenth Dworsky, Political Science, Minor Japanese
Angela Gosizk, Sociology
Jessica Perkins, Psychology 

Bachelor of Business Administration
Eliot Chowning, Finance
Robert Peters, Global Logistics Management
Paul Truba,  Finance 

Bachelor of Science
InYoung Jang, Nursing
Janet Fahrni, Medical Technology

Master of Education
Michael Lasher, Project Management

Wayland Baptist University

Bachelor of Science in Occupational Education
Stevan Cady, Business Administration
Kathleen Fulks, Business Administration
Eric Hopkins, Nursing Studies
Sara Jefferson, Business Administration
Wardell Jefferson, Business Administration
Joseph McGough, Law Enforcement
Roger Ramirez, Business Administration
Tracey Turner, Business Administration
Tawana Young, Human Services

Associate of Applied Science
Keith Gholston, Construction Technology

Alaska Pacific University

Executive Master of Business Administration
Darris Curry, Information and Communication Technology

Atlantic Cape Community College

John Monzillo III, Associate of Arts, Psychology

Cochise College

Rasheed Pickney, Associate of Arts, Intelligence Operations

Pierce College

Charles Cray, Associate of Arts, General Studies

Thomas Edison State College

Peter Lettieri, Bachelor of Science, Natural Science
Lee Opacki, Bachelor of Arts, Liberal Studies

Troy University

Dennis Collins, Bachelor of Science, Criminal Justice
Reginald Davis, Bachelor of Science, Criminal Justice
Nicholas Hays, Bachelor of Science, Criminal Justice

Touro University International

Wilford Golez, Master of Business Administration, Management

University of Maryland University College

Clifton Tillmon, Bachelor of Science, Computer Management Information Technology

University of Phoenix

Beth Mader, Master of Science, Administration of Justice and Security
David Crandall, Bachelor of Science, Business Management
Elvon Dixon, Associate of Arts, General Studies

Webster University

Ian Dames, Master of Arts, Management and Leadership